Amacına Uygun Motosiklet Seçmek

  • admin 

Hayeller, gerçekler ve şehir efsaneleri… Daha neler neler… Halbuki kimimiz stres atmaya, kimimiz sırf hobi amaçlı, bazılarımız zaman kazanmak ya da ekonomi yapmak, mecburi  ticari kullanım gibi ihtiyaçlardan tercih ettiğimiz motosikletler modelleri…

Peki amacı ne olursa olsun hangi model, hangi marka, kaç para, kaç yapar, ben de böyle sürebilir miyim, bana da bakarlarmı, tehlikeli mi? Kafanızda onlarca soru ve bu sorulara verilen ama sizi memnun etmeyen yüzlerce cevap.

Ancak bir çok motosiklet heveslininin hayelleri motoGP pisti, gerçekleri ise  trafik ve karayolları. Hayeller rossi peki ya  gerçekte nasıl süreceğiz? İlk önce doğru motosikteli seçeceğiz.

Hiç motosiklet sürmemişseniz 400ccyi geçmeyen, kullanımı kolay, sürücüye yardımcı olabilecek bir motosiklet;  gidonu yüksek, oturuş pozisyonu rahat,  manevrası kolay,  kg da hafif olmalı… Ardından ise kulaktan dolma bilgilerle hemen sürmeye başlamayın yetkin bir kurumdan MUTLAKA EĞİTİMLE BAŞLAYIN. Doğru güvenlik ekipmanını almayı da unutmayın. Bütçenize uygun kask, ceket, pantolon, eldiven mutlaka kullanın.

Unutmayın size bu konuda AKIL veren çok olur ama gerçekçi olmak gerek; BEN BU MODELİ KULLANIYORUM BUNDAN AL ,YAVAŞ YAVAŞ ALIŞIRSIN, ESKİDEN EĞİTİM Mİ VARDI, 1000cc BÜYÜK OLMAZ ALMIŞKEN ALINIR, BU MOTOR PAHALIYSA İYİDİR vb onlarca cümle duyacaksınız. Ciddiye almayın. Herkesin tecrübesi ve zevki başkadır. Seçtiğiniz motosiklette hayatınız tehlikeye girebilir mutlaka  YETKİN BİR KİŞİDEN/KURUMDAN BİLGİ ALIN,FİKİR ALIN.

UNUTMAYIN MOTOSİKLET TEHLİKELİ DEĞİLDİR; ONU SÜRÜCÜ VE YANLIŞ TERCİHLER TEHLİKELİ YAPAR.

Motosiklet tecrübeniz var ve GENEL OLARAK ŞEHİR İÇİ ULAŞIM İÇİN KULLANILACAK bir motosiklet alacaksanız; trafigin akış hızına uyacak, kullanımı rahat, ufak tefek eşya taşıyacak, yakıt tasarrufu yapacak,  servis ve yedek parçası kolay ve ucuz bulunan motosiklet tercihiniz olsun .

TİCARİ KULLANIM İÇİN bir motosiklet alacaksanız; 125cc 150cc 200cc ye kadar olan motosiklet tercihi uygun olacaktır. Sürücüleri zaman baskısıyla sıkıştırmadan, trafik yoğunluğundan sizi kurtarabilecek, gerekirse biraz daha ivme kazanabileceğiniz, zamandan, yakıttan tasarruf sağlayabilecek bir motosiklet olsun. Sigortası, mtvsi, parkı kolay olsun. Param var diye ticari amaçlı şehir içinde kullanmak için 1000cc motosiklet alınmaz; alınırsa eziyet olur, yük olur… Trafikte size hararet olarak, zaman kaybı olarak, eziyet olarak geri döner…

HOBİ AMAÇLI KULLANIM İÇİN; konusu biraz daha zor bir konu.. Çünkü burada seçenekler ve sorular artıyor. Hobir amaçlı kullanmak için alacağınız aracı arazide mi, dağ yollarında mı, duble yollar veya otobanlarda mı, kısa turlarda mı yoksa büyük seyahatlarde mi kullanacaksınız?

Bu sorulara cevaben motosikletleri 3 ana katogoriye ayırırsak; 1- Cross  2- Tourer  3- Racing diyebiliriz.

Yeni ihtiyaçlar dogrultusunda cadde endurosu, sport touring, touring  ve benzeri birçok çeşitli karakterde motosikletler üretildi.

Eğer %90 asfalt yollarda kullanacaksak; 17 inch lastikli enduro veya sport touring motorları tercih edin.

%50%50 dağ yolları köy yolları ve caddede kullanacaksanız ön lastiği 19 inch olan motosikletleri tercih edin.

%20 cadde %80 ARAZİDE KULLANACAKSANIZ 140 kg geçmeyen cross motosikletleri tercih edin.

Alacağınız motosiklet ne olursa olsun, hangi marka veya model olursa olsun.. Sürüş beceriniz, sürüş eğitim bilginiz ve tecrübenize göre seçim yapın.

Bu konuda size akıl veren çok olacak ama siz bir bilene (yetkin birine) danışmayı ihmal etmeyin.

UNUTMAYIN EMEKLEMEDEN YÜRÜNMEZ, YÜRÜMEDEN KOŞULMAZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.